V sekcii lov sa budem zaoberať rôznymi technikami a metódami lovu ale taktiež aj výberom miesta, nástrah, správneho náčinia a náradia.
Lov na položenú (na ťažko)
Lov kaprov na položenú sa samozrejme nedá opísať v pár riadkoch alebo v jedno texte ale budem sa snažiť vám priblížiť ako taký lov vyzerá a čo obnáša.
Lov kaprov na položenú veľmi obľúbený spôsob lovu kaprov. Výstroj pre lov na položenú zahŕňa poväčšine teleskopické prúty ktoré sú vhodné vďaka malej transportnej dĺžke, stredne veľký vrhací naviják ďalej vlasec ktorý by mal mať priemer 0,25 - 0,28 mm. Samozrejme že výstroj zahŕňa aj iné potreby napr. podberák, sieťku, púzdro, krabičku s bižutériou prípadne stoličku. A dôležitý je tiež mechanický signalizátor záberu ktorý sa pohybuje podľa toho ako razantne ryba nasáva a vyplúva nástrahu pričom pohybuje vlascom a tak sa prejavuje záber na signalizátori. Základná-štandardná montáž udice pre lov na položenú je veľmi jednoduchá na jej výrobu budete potrebovať iba: kŕmitko alebo záťaž so slamkou, stopper, obratlík a háčik.
Nákres štandardnej koncovej udice pre lov na položenú.
Kŕmenie, nástrahy, návnady
Ako náplň do kŕmitiek sa často používa šrot alebo strúhanka. Samozrejme že je to lepšie než nič ale nutričná hodnota a účinnosť nieje vysoká. Oveľa vhodnejšou náplňou do kŕmitka je vnadiaca zmes alebo kŕmitkový mix ktorý sa skladá s rôznych drvených a lisovaných semien, drvenými peliet a má rôznu dobrú arómu. Príprava takéhoto mixu je jednoduchá ale aj tú musíte vedieť robiť správne. Pripravíte ju takto: Rozbalíte si kŕmnu zmes a do kíblika si vysypete toľko zmesi koľko spotrebujete peibližne za 3 hodiny. Vhodné je túto zmes zvlhčovať amino-aktivátorom, dipom, esenciou alebo niečím podobným tieto prípravky sa používajú na zatraktívnenie návnad aj nástrah. Ďalej treba zmes MIERNE zvlhčiť a poriadne premiešať aby sa ku kaťdému komponentu dostala vlhkosť. Zmes by mala byť kyprá ale ak ju stlačíťe mala by držať spolu. Vhodné nástrahy pri love na položenú s kŕmitkom sú: viacero rybárov preferuje už pripravené nástrahy ako sú puffy, rohlíkové boilies, fúkaná kukurica. Teraz nám už stačí iba nahodiť na správne miesto a počkať si na záber.
Nieje potrebné aby ste pri každom náhode napĺňali kŕmitko. Niekedy je dobré prikŕmiť ručne, môžeme na to použiť taktiež vnadiacu zmes do ktorej je dobré pridať varenú kukuricu, repku a iné varenené semená. Veľmi dobrá nástraha je varená kukurica ak viete že dno na vode ktorej chytáte je bahnité môžete ku kukurici napichnúť kúsok plávacej peny alebo technopuffu ktorá ju nadľahčí.
Feeder
Lov na feeder je veľmi podobný ako lov na položenú. Podobná montáž, naviják, vnadiaca zmes, nástrahy a iné príslušenstvo. Od lovu na položenú sa líši najmä prútom ktorý je jemný a špičkou ktorá je ešte jemnejšia a osadená viacerími očkami. Signálna špička slúži ako ukazovateľ záberu - signalizátor. Špička sa niekedy jemne chveje inokedy zase prudko ohýba. Záleží to od toho ako ryba prudko nasáva nástrahu napichnutú na háčiku a tým pohybuje vlascom. Špička by s vlascom mala zvierať približne pravý uhol, preto aby lepšie a ľahko pracovala. Ak máme takto nastavený prút treba si ho uložiť do boku alebo postaviť do výšky inak by nebolo možné pozorovaž záber. Pri takto pripravenom prúte nezasekávame kolmo hore ale do šikma. Zdolávanie väčšej ryby býva často zdĺhavé vďaka jemému vlascu aj nadväzcu.
Jednoduchá feedrová montáž
Lov na plávanú (na plavák)
Lov na plávanú je asi najkrajší spôsob lovu kaprov. Pri love na plávanú vám ako ukazovateľ záberu slúži plavák. Pohyby plaváku pri zábere môžu byť rôzne niekedy sa prudko ponorí, niekedy iba jemne poskakuje hore-dole a niekedy vypláva na hladinu.Poznáme dva tipy plavákov a teda aj dve rôzne montáže na každý plavák. Poznáme priebežé plaváky ktoré sa hodia do veterného počasia alebo na vodu v ktorej nevieme aká je veľká hĺbka na danom mieste na ktorom budeme loviť. Ďalej pozbáme tzv. fixný plavák ktorý upevníme na pevno a nadstavíme len ponor podľa hĺbky v akej budeme loviť, počas lovu si môžeme hĺbku ponoru nastavovať podĺa potreby.
Montáž s fixným plavákom
Montáž pre lov s fixným plavákom pozostáva s plaváku, bročkov a háčiku.
Plavák umiestňujeme na vlasec ako prvý ďalej umiestníme spolu takú gramáž bročkov aby nad vodu vyčnievala iba signálna časť. A nakoniec na vlasec priviažeme háčik na ktorý napichneme nástrahu.
Montáž s priebežným plavákom
Lov veľkých kaprov
Lov veľkých kaprov a lov na boilies je čím ďalej tým viac obľúbený medzi rybármi a najmä kaprármi. Lov veľkých kaprov je ale tiež aj veľmi náročný a to časovo, finančne a aj fizicky. Pretože výpravy na lov veľkých kaprov netrvajú len pár hodín ale niekoľko dní alebo týždňou.
Výstroj: Výstroj pre lov veľkých kaprov nie je obyčajný a nieje taký istý ako klasický výstroj pre lov kaprov na položenú. PRÚTY- K lovu veľkých kaprov sa používaju špeciálne kaprárske delené prúty. Tieto prúty sú oproti základným teleskopickým prútom vybavené sic očkami robebé sú s kvalitnejších materiálov ako sú napríklad uhlík alebo carbon. Tieto prúty sú zaujímavé aj neobyčajne dlhou rukoveťov ktorá slúži na zdolávanie a na nahadzovanie do väčších vzdialeností. NAVIJÁKY- Taktiež aj navijáky bývaju väčšie ako klasické. Často používané sú veľkokapacitné navijáky vhodné aj na vyvážanie či už s prednou alebo zadnou brzdou alebo iné navijáky tzv. baitrunnery čo znamená naviják s dvoma brzadmi tieto brzdy sa prepínajú páčkou pričom jedna brzda slúži na zdolávanie a druhá na nahadzovanie.
STOJANY- Nahodené prúty môžeme uložiť do rasožiek alebo stojnu. Pre lov veľkých kaprov sa väčšinou využíva stojan alebo kvalitné stabilné rasožky ktoré sa od klasických líšia ich robustnosťou, hrúbkou a nadstaviteľnou výškou.
SIGNALIZÁTORY- Pri love veľkýc kaprov sa ako signalizátor nepoužíva policajt ale signalizátory a swingre ktoré zabezpečujú zvukovú a svetelnú signalizáciu záberu. Niekomu sa to môže zdať zbytočné a prehnané, ak ale idete na ryby na viac ako dva dni určite iceníte tieto vymoženosti. Taktiež by ste ocenili vymoženosť príposluchu njamä v nepriaznivom počasí alebo v noci kedy vás signalizátor nemusí zobudiť a vy by ste mohli prísť o rybu. Swingre sa používajú na kvalitné došponovanie vlascu k čomu klasický policajt nestačí.
BIVAKY, STANY- Bivak alebo stan je taktiež dôležitá pomôcka pri love veľkých kaprov. Jeho účelom je aby rybára chránil pred dažďom, vtrom, zimou či naopak aby robil tieň a chládok. Taktiež slúži na to aby rybár mal kde pri vode prenocovať. K pohodlnému spánku slúžia aj bivakovacie pomôcky ako napríklad posteľ či lehátko, spací vak, bivakovacie svetlo a bivakovací stolík. Meší prístrešok sa využíva na uskladnenie rybárskych potrieb ako sú napríklad tašky a iné pomôcky. Prístrešok tiež chráni naše rybárske potreby pred nepriaznivým počasím.
TAŠKY, KUFRÍKY, KRABIĆKY- K lovu veľkých kaprov taktiež potrebujeme aj veľa drobností ako sú špeciálne hčiky, obratlíky, šnúry, olová bužírky atď... Na tieto veci sa dajú kúpiť rôzne tašky kufríky či púzdra. Táto pomôcka je veľmi dobrá najmä ak máte viacero šnúr háčikou atď... čo pri love veľkých kaprov nebýva výnimka. Tieto tašky slúžia na prehľadné uloženie vecí a ochranu drobností pred poškodením. Háčiky je dobré uskladňovať do menších priestorov (malé krabičky) a olová zase do väčších krabičiek.
PODBERÁK, PRECHOVÁVANIE- Pri love veľkých kaprov je dôležitý aj veľký podberák aby sme uloveného kapra ľahšie podobrali a aby sa nepoškodil pri pobyte na brehu. Na bezpečné prechovávanie kapra na brehu slúži tzv. podložka pod kapra. Na bezpečné prechovávanie kapra vo vode slúži prechovávací sak v ktorom je kapor v bezpečí.
Montáže: Lov veľkých kaprov kladie aj väčší dôraz a nápor aj na montáže. Pri love veľkých kaprov sa nástraha umiestňuje mimo háčika takpovediac na vlasovú montáž. Preto sa montaže na lov veľkých kaprov robia vždy s vlasovou montážou. Týchto montáží existuje naozaj veľa typov ale nie každú je všade vhodné použiť. Montáže pri love veľkých kaprov sa viažu s rôznych materiálov a to rôznych splietaných či iných šnúr alebo fluorocarbonových vlascov. Tieto montáže sa dajú vylepšovať rôznymi bužírkami , hadičkami alebo krúžkami a rovnátkami.
Základná kaprová vlasová montáž
HÁČIKY- Pre lov veľkých kaprov sa využívajú háčiky s očkom. Uzol na priviazanie je však iný ako pri háčikoch s plošinkou. V každej situácii je vhodné použiť iný háčik.
Na každú montáž používame iné materiály pretože každá montáž je vhodná do iných podmienok.
ŠNÚRY- Pre montáže na lov veľkých kaprov sa používaju väčšinou rôzne druhy šnúr pričom každá je vhodná do inej situácie.
- Táto šnúra sa hodí do zarastených keď lovíme v blízkosti rastlín.
- Táto šnúra je zase vhodná do prechytaných vôd a je vhodná pre plávajúce nástrahy.
- Túto šnúru je vhodné použiť keď lovíme v blízkosti prekážok.
Malé ale dôležité rady pre rybárov
1. Ak odchádzaťe na ny rybačku do iného kraja kde je iná MsO zistite si miestne pravidlá rybárskeho poriadku. Môžu sa totižto líšiť od pravidiel na ktoré ste zvyknutý.
2. Pred odchodom na rybačku si vždy skontrolujte vlasec. Pozrite sa či nieje poškodený a zistite si jeho pevnosť a pevnosť v uzle ťahom v rukách.
3.